BIONER

TTY:N BIOTEEKKARIKILTA


Bioteekkarikilta Bioner ry on Tampereen teknillisen yliopiston ainejärjestö, tuttavallisemmin kilta, jonka toiminnan tarkoituksena on yhdistää biotekniikan opiskelijoita, valvoa opiskelijoidemme etuja ja tarjota monipuolisia jäsenpalveluja.

Killan jäseneksi voi liittyä kuka tahansa Tampereen teknillisen yliopiston ylioppilaskunnan jäsen maksamalla viiden euron kiltamaksun, ja pääsee näin nauttimaan tarjoamistamme palveluista, kuten yritysvierailuista, liikuntavuoroista sekä kiltahuoneen lämpöisestä tunnelmasta ja jäsenille ilmaisesta kahvista. Lisätietoa liittymisestä saa Bionerin kiltahuoneesta PC002e. Bionerilaiset tunnistaa samppanjankultaisen värisistä haalareista, joita koristaa karvareunainen huppu ja tietysti logossamme komeileva alkueläin-maskotti, Paawo Bioner.

favicon

Paawo Bioner

Kiltana Bioner on TTY:n nuorin ja jäsenmäärältään pienikokoisin, mutta sitäkin tiiviimpi yhteisö. Ammattiainekerho Bioner perustettiin syksyllä 2005, jolloin biotekniikan opiskelijat aloittivat omatoimisesti kiltamaisen toiminnan harjoittamisen. Virallisen killan tittelin Bioner sai syksyllä 2010, jolloin Tampereen teknillisen yliopiston edustajisto hyväksyi muutoksen ammattiainekerhosta TTYY:n alayhdistykseksi. Tarkemmin killan historiaan on mahdollista tutustua 2015 julkaistusta historiikista, joita voi hankkia kiltahuoneelta tai ottamalla yhteyttä killan hallitukseen osoitteesta bioner-hallitus[at]listmail.tut.fi.

Bioner järjestää vuosittain sekä jäsenilleen että muulle opiskelijakansalle avoimia tapahtumia, joista suurin ja tunnetuin on NamiAppro. NamiApprossa kierrellään Tampereen lukuisia kahviloita herkutellen ja keräten leimoja NamiKandin, HerkkuDIn tai Mättötohtorin arvonimen saavuttamiseksi. Lisäksi Bioner järjestää mm. Biotiedepäivän, vuosijuhlat, yrityssaunan, sitsejä ja liikuntatapahtumia.


Bionerin säännöt

BIONER HALLITUS 2017



Paula Sajaniemi

Puheenjohtaja
paula.sajaniemi@student.tut.fi

Paula Kosonen

Sihteeri
paula.kosonen@student.tut.fi

Leevi Kuutti

Rahastonhoitaja
leevi.kuutti@student.tut.fi

Aarni Joensuu

Fuksivastaava
aarni.joensuu@student.tut.fi

Tuulia Laakso

Tiedotusvastaava
tuulia.laakso@student.tut.fi

Sanna Kallio

Opintovastaava
sanna.kallio@student.tut.fi

Jenna Suoranta

Tapahtumavastaava
jenna.suoranta@student.tut.fi

Matias Jokinen

Isäntä
matias.jokinen@student.tut.fi

Silja Salokorpi

Emäntä
silja.salokorpi@student.tut.fi

Julius Haapakoski

Yritysvastaava
julius.haapakoski@student.tut.fi

Laura Reuna

Excuvastaava
laura.reuna@student.tut.fi

BIONER TOIMIHENKILÖT 2017



Erika Sopanen

Fuksitoimari
erika.sopanen@student.tut.fi

Liisa Nokelainen

Yritystoimari
liisa.nokelainen@student.tut.fi

Vili Sipilä

Yritystoimari
vili.sipila@student.tut.fi

Niilo Rannikko

Tapahtumatoimari
niilo.rannikko@student.tut.fi

Katariina Loikkanen

NamiAppro -vastaava
katariina.loikkanen@student.tut.fi

Tatu Mäkinen

Kulttuuri- ja liikuntavastaava
tatu.makinen@student.tut.fi

Arno Pammo

Sr. Chief Exec. Isännistö Manager
arno.pammo@student.tut.fi

Leo Toikka

IT-vastaava
leo.toikka@student.tut.fi

Kaisa Tolvanen

Graafikko ja valokuvaaja
kaisa.tolvanen@student.tut.fi

Nina Sandberg

Emännän apu
nina.sandberg@student.tut.fi

Jari Väliaho

Alumnivastaava
jari.valiaho@tut.fi

Maria Lehtivaara

Alumnivastaava
maria.lehtivaara@gmail.com

Laura Kömi

TEKniikan Ihmelapsi
laura.komi@student.tut.fi

Enni Heiskanen

Wanha Pamela
enni.heiskanen@student.tut.fi

Linda Virtanen

Kv-vastaava
linda.virtanen@student.tut.fi

Krista Oksman

Päätoimittaja
krista.oksman@student.tut.fi

Tiina Mikkonen

Kiltakummi
tiina.mikkonen@ttyy.fi

BIONER HALLITUS 2016


Enni Heiskanen
Puheenjohtaja

Sanna Korpela
Sihteeri

Katariina Loikkanen
Rahastonhoitaja

Paula Sajaniemi
Yritysvastaava

Hanna Hassinen
Fuksivastaava

Krista Oksman
Tiedotusvastaava

Mari Lallukka
Opintovastaava

Jaakko Poutamo
Tapahtumavastaava

Erik Erola
Isäntä

Erika Sopanen
Emäntä

Paula Kosonen
Excuvastaava

BIONER TOIMIHENKILÖT 2016


Elviira Kärkkäinen
Fuksitoimari

Hanna Kemppi
Tapahtumatoimari

Katariina Raassina
Kv-vastaava

Leo Toikka
Webbivastaava

Aarni Joensuu
Liikuntavastaava

Matias Jokinen
Yritystoimari

Kaisa Tolvanen
Valokuvaaja

Sanna Kallio
Kulttuuritoimari

Laura Reuna
Emännän apu

Laura Karjalainen
Isännän apu

Mari Saarinen
Rekotoimari

Noora Vainio
Alumnivastaava

Laura Ala-aho
Päätoimittaja

Amanda Vonk
Wanha Pamela

Laura Kömi
TEKniikan ihmelapsi

Jannika Paulamäki
Takapiru

Leevi Kuutti
Autotoimari

Ville Tukiainen
Kokokansantuksu

BIONER HALLITUS 2015


Amanda Vonk
Puheenjohtaja

Serafiina Jaatinen
Sihteeri

Enni Heiskanen
Rahastonhoitaja

Elviira Kärkkäinen
Fuksivastaava

Tatu Lindroos
Tiedotusvastaava

Tiina Palovuori
Opintovastaava

Hanna Kemppi
Tapahtumavastaava

Leevi Kuutti
Isäntä

Katariina Loikkanen
Emäntä

Axel Oikari
Yritysvastaava

Laura Kömi
Juhlavuosivastaava

BIONER TOIMIHENKILÖT 2015


Mari Saarinen
Fuksitoimari

Veera Korja
Ykkösmies

Jannika Paulamäki
Kakkosmies

Hanna Hassinen
Excuvastaava

Olli Huopio
Kv-vastaava

Mari Lallukka
Emännän apu

Ville Tukiainen
Isännän apu

Arno Pammo
Webbivastaava

Henri Häsä
Historiikkitoimari

Kaisa Tolvanen
Valokuvaaja

Maria Kultanen
Crazy Cat Lady

Kalle Koivuniemi
Alumnitoimari

Tatu Mäkinen
Liikuntavastaava

Katariina Raassina
Päätoimittaja

BIONER HALLITUS 2014


Maria Kultanen
Puheenjohtaja

Henriikka Vento
Sihteeri

Mari Saarinen
Fuksivastaava

Tapio Peltomaa
Rahastonhoitaja

Hanna Kemppi
Opintovastaava

Arno Pammo
Tiedotusvastaava

Jannika Paulamäki
Tapahtumavastaava

Salla Kaario
Emäntä

Axel Oikari
Isäntä

Veera Korja
Yritysvastaava

Serafiina Jaatinen
Päätoimittaja

Elviira Kärkkäinen
Excuvastaava

BIONER TOIMIHENKILÖT 2014


Amanda Vonk
Fuksitoimari

Antti Niskanen
Yritystoimari

Laura Kömi
Graafikko

Kalle Koivuniemi
Wanha Paawo

Antero Rummukainen
Valokuvaaja

Miisa Mokka
Isännän apu

Simo-Pekka Leppänen
Junior Web Developer

Kaisa Kujala
Kv-vastaava

Petri Kaurola
Pirkka-Agentti

Emmi Welin
Emännän apu

Jemina Noutia
Emännän avun renki 1

Henna Korpela
Emännän avun renki 2

Anton Kontunen
Liikuntavastaava

Pauliina Mäkilä
Alumnivastaava

Mia Janhunen
NamiApprotoimari

BIONER HALLITUS 2013


Kalle Koivuniemi
Puheenjohtaja

Simo-Pekka Leppänen
Sihteeri

Mia Janhunen
Fuksivastaava

Tapio Peltomaa
Rahastonhoitaja

Noora Vainio
Opintovastaava

Mikko Lehtimäki
Tiedotusvastaava

Henriikka Vento
Tapahtumavastaava

Laura Kömi
Emäntä

Petri Kaurola
Isäntä

Amanda Vonk
Yritysvastaava

Maria Kultanen
Päätoimittaja

BIONER TOIMIHENKILÖT 2013


Henriikka Ranta
Fuksitäti

Olli Väisänen
Yritystoimari

Henri Terho
Excuvastaava

Sini Pietilä
Graafikko

Henri Häsä
Wanha Paawo

Kaisa Kykkänen
Valokuvaaja

Arno Pammo
Isännän apu

Aleksi Kallio
Nettisivuvastaava

Jette-Britt Naams
Kv-vastaava

Olli Ala-Mursula
Tapahtumatoimari

Mari Saarinen
Emännän apu

Markus Poranen
Liikuntavastaava

Pauliina Mäkilä
Alumnivastaava

BIONER HALLITUS 2012


Henri Häsä
Puheenjohtaja

Kalle Koivuniemi
Sihteeri

Tapio Peltomaa
Opintovastaava

Noora Vainio
Tiedotusvastaava

Olli Ala-Mursula
Teekkarivastaava

Henriikka Ranta
Fuksitäti

Arttu Mutanen
Isäntä

Inka Keinänen
Emäntä

Pauliina Mäkilä
Rahastonhoitaja

Eero Räisänen
Yritysvastaava

BIONER TOIMIHENKILÖT 2012


Simo-Pekka Leppänen
Fuksisetä

Petri Kaurola
Isännän apu

Henriikka Vento
Emännän apu

Aleksi Kallio
Nettisivuvastaava

Aki Saari
Koijaritoimari

Mia Janhunen
Excuvastaava

Camilla Pasternack
Tapahtumatoimari

Sami Borg
Liikuntavastaava

Antti Hiekkanen
Wanha Paawo

Anna Ylinen
Alumnivastaava

Laura Kantanen
Kv-vastaava

Ville Salomaa
Päätoimittaja

Tiina Koskiranta
Opintoneuvoja